A review by cauchemarlena
And Then by Natsume Sōseki

4.0

Ma kaalusin päris pikalt, mis punkti see raamat panna - punane pealkiri, Jaapanlasest autor, kena kaanepilt, eesnime viimase tähega algav pealkiri, varjunimega autor... aga lõpuks leppisin, et panen selle siia punkti, sest Soseki ja mina? Andke andeks, aga ma kõnnin temast pidevalt suure kaarega mööda. Ükskord proovisin lugeda tema esimest raamatut, "I am a cat" ja see oli minu jaoks nii igav, et alguses see üldse ei edenenud ja umbes poole peal andsin alla ega lugenud seda lõpuni. Asja teeb muidugi hullemaks see, et kõik kiidavad siin teda - Soseki on üks jaapanlaste lemmikkirjanikke. Ta oli kunagi isegi 1000-jeenise rahatähe peal. Ma ei suuda kokku lugeda kõiki neid kordi, kui minult kui raamatusõbralt on küsitud, et kas ta mulle ka meeldib... Ja kuidas ma olen siis vaguralt naeratanud, lastes sellel müstilisel naeratusel teha oma töö. Õnneks on Soseki nii armastatud, et naeratusest piisab ja ma ei pea reetma oma sisemisi mõtteid selle autori kohta, tehes suu lahti.

Aga selle raamatu kaanepilti nähes mõtlesin küll, et äkki ma proovin veel. Tellisin ära ja sirvisin natuke ning nii see raamat mul seisma jäigi. Kuna aga ta mul olemas oli, võtsin ma selle lõpuks ette ja mul on väga hea meel, et ma seda tegin.

20. sajandi alguse Tokyo, kus segunevad vana ja uus, kus jaapani ideede kõrval on kasvama hakanud lääne omad. Daisuke on kahekümnendates aastates rikkast perekonnast pärit mees, kellel puuduvad igasugused ambitsioonid ja kes on täiesti rahul oma kulgeva elustiiliga. Ta arendab ennast intellektuaalselt ja naudib elu. Kuid samal ajal muretseb ta pere tema tuleviku pärast: millal mees küll abielluda kavatseb? Daisuke on keeldunud mitmest igat moodi heast partiist, sest ta on põhimõtteliselt abielu vastu. Kõik on korras selle hetkeni, kui saatus viib ta kokku oma kunagise sõbra ja tolle haiglase naisega. Ta hakkab mõistma asju, mis talle enne korda ei läinud ja on valmis loobuma isegi oma mugavast elustiilist, et teha seda, mis talle on oluline.

Daisuke ideed, tunded ja mõtted on ilmselt tuttavad ka tänapäeva jaapanlasele. Ja samas kritiseerib see teos ka Jaapani ühiskonda, suhtumist, põlvkondadevahelisi suhteid. Sellel on hea järelsõna.

Kaalun, et võtan mõne teise Soseki raamatu ka veel see aasta ette - ikkagi ju klassik.