A review by lubostar
Američania v Hitlerlande by Andrew Nagorski

5.0

Povodne som mal rozpisanu celu esej zalozenu na novych pocitoch a zisteniach ziskanych precitanim tejto knihy. Potom som si ale uvedomil, ze by to vlastne nebola recenzia knihy, ale naozaj skor nejaky historicky resers. Tak skusim teraz na druhy pokus hodnotit skor knihu :) Kazdopadne, o samotnej knihe to vypoveda, ze bola velmi podnetna a pre mna ako laika v niektorych momentoch az sokujuca a provokativna (v dobrom slova zmysle).

Kniha je spojenim roznych zdrojov (osobne denniky, osobna a pracovna korespondencia, rozhovory s potomkami) do viac ci menej ucelenych pribehov jednotlivych postav. Vacsinou ide o americkych korespondentov, velvyslancov a diplomatov s posobiskom v Nemecku a ich rodinnych prislusnikov, ale zahrnute su aj denniky a autobiografie prislusnikov nacistickej strany. Zaujimave je sledovat rozne postoje a pohlady americanov v medzivojnovom Nemecku, co sa da dobre vysvetlit teoriou Howarda K. Smitha o takzvanych stryroch fazach postoja cudzincov k nacistickemu Nemecku: "V prvej faze dokazalo Nemecko odzbrojit svojou krasou, cistotou a dojmom blahobytu nejedneho tvrdeho antinacistu. V druhej faze vsadepritomni pochodujuci uniformovani pekni mladi muzi s puskami vyvolavali prijemne pocity, az mali srdcia nejedneho pozorovatela chut prebrat ich vojensky rytmus. V tretej faze zacal clovek pomaly chapat, ze to co sa v Nemecku deje, je pripravovanie milionov mladych ludi na cisto reflexivne konanie. Pre stvrtu fazu je typicka cudna absolutna hroza, ze vonkajsi svet nema tusenie co sa na nich pripravuje a nebude pripraveny celit takej sile." Vela ludi zostalo zaseknutych v prvej alebo druhej faze.

Tiez sa mi pacil citat vtedajsieho politologa F. Schumana: "Ako kazda forma vysoko emocionalizovaneho a subjektivizovaneho masoveho mysticizmu, aj narodny socializmus mozno iba akceptovat, alebo odmietnut. Objektivnost sa rovna odmietnutiu." Schuman tymto vyrokom narazal na to, ze kedykolvek sa niekto s nacistami pustil do odbornej argumentacie, tak ho nacisti oznacili za zradcu nemeckeho naroda a tym diskusia skoncila. Nacizmus sa tak rovnal istej forme vierovyznania. Kazdy spravny nacista veril fuhrerovi, ze vytrhne krajinu z biedy, ale nikto presne nevedel, ako by to mal dokazat.

Ale naspet ku knihe. Kniha sa snazi drzat istu chronologicku postupnost, co je ale nie vzdy mozne dodrzat. Obcas pri zakonceni pribehu niektorej z postav kniha nakratko skace do buducnosti, co by bolo fajn, keby sa dana postava uz dalej v pribehu nevyskytovala. Autor casto skace medzi postavami, takze je pre citatela narocne udrzat si v hlave uceleny pribeh pre kazdu z postav, ale chapem, ze inak sa to napisat asi nedalo. Napriek vsetkym drobnym vyhradam sa mne ako fanusikovi historickych pribehov z obdobia druhej svetovej vojny tato kniha nemohla nepacit.